Urządzanie łazienki: błędy, które popełniamy najczęściej

Niezależnie od tego, czy urządzasz łazienkę od podstaw, czy planujesz tylko kosmetyczne zmiany, wszelkie działania powinny być szczegółowo zaplanowane. To właśnie nie do końca przemyślane działania, podejmowane w pośpiechu, są najczęstszą przyczyną błędów w urządzaniu łazienki. Podpowiadamy, jak ich unikać.

Błędy w urządzaniu łazienki: źle dobrana glazura

Dobór koloru glazury i fug to jedna z głównych kwestii w aranżacji łazienki. O ile ściany można łatwo przemalować, o tyle z płytkami problem jest znacznie poważniejszy. We wzory czy gładkie, matowe czy błyszczące? Aby uniknąć widocznych zabrudzeń i zachlapań, fachowcy radzą zrezygnować z jasnych, matowych płytek podłogowych. Białe fugi też nie są dobrym rozwiązaniem - szybko szarzeją i brzydko to wygląda.

Decydując się na płytki, zwróć uwagę na ich ścieralność. Na podłogę najlepsze będą te trzeciej i czwartej klasy. W łazience nietrudno też o mokrą podłogę, więc sprawdzą się w niej płytki antypoślizgowe - pomogą zadbać o bezpieczeństwo domowników po wyjściu z kąpieli.

Błędy w urządzaniu łazienki: niewłaściwe oświetlenie

Najpopularniejsze w łazience są punktowe źródła światła na suficie oraz dodatkowe – przy lustrze. Ważne, aby oświetlenie łazienki było jak najbardziej naturalne. Podstawą jest światło ogólne, równomiernie padające na całe pomieszczenie. Dodatkowo można zainstalować oświetlenie boczne o walorach dekoracyjnych. Podczas wieczornej kąpieli zapewni ono odpowiedni nastrój.

Najważniejszym punktem jest jednak światło przy lustrze, oświetlające twarz. Powinno być równomierne, nie może powodować cieni i zmieniać koloru skóry. To szczególnie przydatne dla kobiet, które w łazience robią makijaż.

Błędy w urządzaniu łazienki: nieodpowiednie wyposażenie

- Abstrahując od wielkości pomieszczenia, aby łazienka była funkcjonalna, należy odpowiednio rozmieścić elementy jej wyposażenia. Zapewni to wygodę i komfort w korzystaniu z nich. Sposób ustawienia umywalki czy wanny należy przemyśleć już na etapie projektu – mówi Aneta Dziedzina, ekspert z Grupy Armatura.

Na szczęście jest kilka prostych zasad, które ułatwią ci planowanie łazienki. Przestrzeń przed umywalką powinna mieć minimalne wymiary 65 na 110 cm, a w przypadku WC - 50 x 50 cm. Wolne miejsce przy kabinie prysznicowej to minimum 70 x 90 cm, natomiast przy wannie 70 x 100 cm. Zagwarantuje to wygodne rozebranie się i osuszenie po kąpieli.

Jeśli planujesz umieszczenie pralki w łazience, przestrzeń ułatwiająca wkładanie i wyjmowanie prania powinna mieć wymiary 90 x 100 cm.

Błędy w urządzaniu łazienki: wysokość lustra

Lustro w łazience może ją optycznie powiększyć, powinno jednak być dostosowane do wzrostu domowników. Zawieszone zbyt nisko będzie nieustannie zachlapane, za wysoko zaś - uniemożliwi przeglądanie się w nim młodszym domownikom. Nad umywalką należy zamontować je tak, żeby górna krawędź kończyła się minimum 180 cm nad podłogą. Warto także umieścić je w pewnej odległości od umywalki - pozwoli to uniknąć ciągłych zabrudzeń na powierzchni lustra. Należy również pamiętać o jego równomiernym oświetleniu (optymalnie: z góry i po bokach).

Błędy w urządzaniu małej łazienki

Niewielkie rozmiary pomieszczenia nie przesądzają o jego złej funkcjonalności. Jest wiele sposobów na optyczne powiększenie i praktyczne urządzenie łazienki o skromnych wymiarach. Aby wydawała się większa, należy zrezygnować z przytłaczających wzorów na płytkach, nie sprawdzi się też mozaika.

Rozwiązaniem są jasne, zimne kolory i delikatne ornamenty. Łazienkę optycznie powiększą też połyskliwe materiały, np. metal i szkło. Praktyczne są podwieszane meble i sprzęty, które umożliwiają wygodne sprzątanie podłóg.

Błędy w urządzaniu łazienki: niewłaściwy dobór ceramiki

Istotną kwestią, o której często zapominamy, planując urządzanie łazienki, jest liczba domowników. Już na etapie projektu łatwo można uniknąć przyszłych kłótni o dostęp do łazienki. W domu dużej rodziny najprostszym rozwiązaniem będzie zainstalowanie dwóch umywalek, należy jednak pamiętać o minimalnych wymiarach zapewniających wygodę użytkowania (wolna przestrzeń 65 x 110 cm).

Warto się też zastanowić nad montażem modnego ostatnio bidetu - zużywa on co prawda stosunkowo mało wody, ale jest to woda ciepła. W dużym domu, gdzie kocioł jest oddalony od łazienki, oznacza to znacznie większe koszty jej podgrzania.

Autor: Katarzyna Piojda
Współpraca: Grupa Armatura